събота, 6 септември 2014 г.

От къде произлизат стволовите клетки?

Всеки от нас е чувал за стволовите клетки и невероятната им функция да могат да възстановяват повредена тъкан и по този начин да лекуват много болести до скоро смятани за нелечими. Но знаем ли какво представляват те и от къде произлизат. Стволовитеклетки представляват клетки, които не са диференцирани като определени клетки със специфични функции както са тези на кръвните или мускулните клетки, например. Но влизайки в процес на диференциация те могат да излекуват или заменят определени диференцирани клетки.  През последните десетилетия медицината доста се разви в тази област и стигна до там, че днес вече можем да си отворим своя собствена частна банка за стволови клетки във фирма, която предлага тази услуга. Това можем да го направим с няколко вида стволови клетки, но за тази цел трябва да разберем от къде произлизат те и кои от тях можем да съхраним.
Ембрионални стволови клетки. Тези клетки произлизат от ембриони, които са на възраст между 3 и 5 дни. На този етап ембриона се нарича бластоцит и има около 150 клетки.  Това са плурипотентни стволови клетки, което означава, че те тепърва ще се размножат образувайки други стволови клетки или клетки от определен тип с определени функции и характеристики. Тази гъвкавост позволява на ембрионалните стволови клетки да се използват за регенериране или грубо казано ремонтиране на болната тъкан или органи, въпреки че тяхното използване е забраненео от етична гледна точка в медицината. За това пък можете да съхраните стволови клетки на изгодни цени, когато ви предстои раждане, защото учените са открили, че такива ембрионални стволови клетки има и в кръвта от пъпна връв, която все още се счита за медицински отпадък в повечето страни. За това пък във всяка страна има център за даряване на кръв от пъпна връв, което може да помогне не само на хора нуждаещи се от трансплантация, но и за научни изследвания в тази област.
Възрастни стволови клетки. Тези клетки се намират в малки количетсва в повечето стари тъкани като костен мозък и мазнини. В сравнение с ембрионалните стволови клетки, възрастните стволови клетки имат ограничена възможност да се репродуцират в други клетки от тялото. До скоро учените смятаха, че възрастните стволови клетки могат да се репродуцират само в определни типове клетки като например, клетките от костен мозък да могат да функционират само като кръвни клетки.  Обаче най-новите проучвания показват, че възрастните стволови клетки могат да създават и други видове като например, клетки от костния мозък могат да се използват за сърдечен мускул. Тези резултати са все още в изследователски етап и не се прилагат на практика, но е въпрос на време тестовия период да приключи.
Възрастни клетки изменени в ембрионални стволови клетки (индуцирани плурипотентни стволови клетки). Учените успешно са трансформирали обикновени възрастни стволвои клетки в недиференцирани стволвои клетки използвайки генетично програмиране. Чрез променяне на генетичната информация на възрастните стволвои клетки учените могат да програмират клетките да реагират като ембрионални стволови клетки. И въпреки това в момента е възможно само съхранeниена  клетки от пъпна връв за период повече от 20 годни от частни лица. И все пак тази нова техника на препрограмиране на възрастни клетки ще позволи на учените да ги използват без риск за имуннно отхвърляне от организма на рецепиента. Но все още тези изследвания не са стигнали до категорични доказателства за безопастност при хората.
Перинатални стволови клетки. Учените са открили стволови клетки в околоплодните води на ембрион. Тези клетки също имат способността да се превръщат в различни специализирани клетки в тялото. Околоплодната течност заобикаля и защитава плода в матката. Изследователите са стигнали до резултатите, че в амниотичната течност има стволовин клетки, които са взети от бременни жени при процедурата амниоцентеза, която се провежда при съмнение за аномалии на плода. Но за по-категорични резултати за тези клетки са необходимо много повече изследвания. За това за момента този вид стволови клетки не са обект на фокусирани изследвания.


Няма коментари:

Публикуване на коментар