вторник, 28 октомври 2014 г.

Стъпките при първите къпания и смесителите





Стъпките при първите къпания и смесителите

За всяко дано семейство раждането на бебе се превръща в най- хубавият миг. С него идват и първите стъпки към грижата за детето и това как да е изкъпе правилно е важен въпрос. Първите къпания са малко плашещи за всеки един родител. Представяйки си колко е малко  хлъзгаво и не спира да се върти, може да се окаже сложно, когато нямаш опит. Тук ще успокоим всеки един като кажем, че с  времето става по-лесно, ще ви дадем няколко съвета за това. Първото къпане е важно събитие. Нужно е да бъдете спокойно и да не изпадате в паника, ако бебето се разплаче, с всеки следващ път ще става все по-лесно и вашето  бебе ще започне да обожава този момент с плискането във водата.  Един от често задаваните въпроси е колко често трябва да се  къпе бебето. Важи правилото, че  новородените 2  -  3 пъти на седмица е достатъчно, като тук не влизат поддържащите  зони около пелената, които  се почистват и  мият  по няколко пъти на. Новородените не се измърсяват, освен ако не плюят и не оставят някакви по сериозни  петна.

С течение на месеците, бебето ще расте и съответно нуждата от по - редовно къпане ще се увеличи, особено след като почне да пълзи и да яде първите си храни. При прохождане на бебето вече е нужно да се къпе всяка вечер. Погрижете се да имате качествени плочки за баня, които да не са толкова хлъзгави, за да ви бъде удобно и лесно да го измивате, редовно. Това ще бъде често посещаема зона. Прието, е че  е по-добре да се къпе бебето преди хранене, ако не е прекалено гладно разбира се. Често се случва  след хранене, то да повърне. При едно вече по голямо бебе,  баня преди лягане е най-доброто решение, тъй като ги измива и им помага да се отпуснат. Тук остава вашата преценка да прецените кога точно то самото  има нужда от баня.  При току що родени бебета е важно да  се пази пъпчто с една гъба или хавлиена кърпа,  за да се избегне намокрянето му. Тази процедура не  е никак сложна, нужно е да сложите бебето да легне на мека и равна повърхност  и да вземете един  съд с топла вода. Внимателно измивайте по един крайник след това подсушете и така следващият. При намокряне на пъпчето, просто го подсушете с мека кърпа внимателно. След като порасне и е нужно по често миене в зоната на памперса има качествени смесители, с които можете да си правите бързо и лесно водата, с нужната температура. Да си родител е чувство, инстинкт, които ви показват, кое е най- доброто за вашето бебе. Бъдете сигурни, че ще се справите.

понеделник, 27 октомври 2014 г.

Съвети за качествено и бързо запаметяване




Съвети за качествено и бързо запаметяване

Всеки един човек, за да води пълноценен живот е нужно да помни какво  е правил и какво трябва да направи. За да се осигури по – бързо запаметяване, може да се използват цветовете, които мозъкът ни обича. Мозъкът може да се  фокусира и концентрира до 25 минути.  Желателно е да има 10 минутна почивка на всеки 20-30 минути от запаметяването, което означава при децата докато учат своите уроци да си почиват също. Мозък трябва да бъде отпочинал, за да запомня  по - бързо и да успее да  реконструира качествено. При една умора  задължително  направете минутна почивка или  дрямка, преди да започнете да запаметявате, в противен случай само ще си загубите времето. Наясно сте, че в детска ясла, има игри, почивки, сън и отново игри с учене. Важно е да разберете, че  мозък е като двигател, който  има нужда от нужното  гориво. Мозъкът ви е ценна и сложна машина, така че е важно да го храните както подобава. Храните, които предимно се водят  „junk food”, както и всякакви имитации на храна или полуфабрикати са пълни с химикали и различни консерванти, които водят до силно отслабване на  тяло и ума. При направата на  проучвания се вижда, че коефициентът на интелигентност на хората зависи от начина им на хранене.

Представете си един океанът, след това  мозък, в който има електро-химична дейност. Правилното фокусиране и запаметяване  стават по-трудно, ако няма достатъчно количество вода. Затова учените препоръчват да се пие достатъчно вода, като соковете  и другите напитки не са заместител на водната напитка. Поява на често  главоболие  е  свързано с дехидратацията на организма. Още с частна детска ясла в София или друг град из страната, научете вашите деца на пият достатъчно количество вода. Далеч сме от препоръките да има пиене на сила и наливане, това вече е излишно! Приемете, че мозък обича въпросите. Опитайте се по - често да четете и да вършите  друга дейност на възприемане на информация, при която има  възникване на  по – голям брой  въпроси, тогава  мозъкът автоматично търси отговори, което прави запаметяването на ситуацията по-лесно. Мозък има свой собствен ритъм. По време на  различните части на денонощието сме или  в по-добро физическо или умствено състояние или обратното, разберете кога запаметявате по- лесно и тогава учете. Така можете да спестите време като учите през тези така наречените пикови периоди. Важно уточнение, е че както  мозъкът, то така и  тялото си комуникират постоянно. Някои учени съветват, за по - лесното запомняне да се учи  в седнала поза  и леко наклонени напред, за да поддържаме ума нащрек.  Мозък се нуждае от пространство. Осигурете му го, нека има мигове през деня, в които той да почива. В предучилищна възраст вниманието на децата  е все още предимно непроизволно по своя характер. Това непроизволно внимание се отличава с нестабилност и с отсъствие на каквито й да е усилия за неговото появяване и запазване. Когато се работи в насока да се развива запаметяването и мисленето на децата, се гарантира един по лесен живот с бързо анализиране на обстановката и действията от страна на човека.

Опасностите които дебнат през зимата




Опасностите които дебнат през зимата

С идването на зимата, започват и плановете за зимен туризъм и почивка в планината. Там обаче има някои основни правила, които трябва да се знаят, за да се избегнат евентуални проблеми. Изберете място, където да пренощувате,   в което да има отопление или камина. Разгледайте за наличие на пожарогасител- проверка, която да е направена на скоро, за по – голяма ваша безопасност, тогава запалете камината. Излизайки на вън, винаги се разхождайте по маркираните за тази цел пътеки или бъдете с човек, който е на ясно с географските особености на мястото.  При възникване на  проблем, когато сте навън, то най – често през зимата това е наличие на лавина.

Когато снегът започне да пада и няма на къде да се  избяга, то попаднали в такава ситуация е важно да знаете как да реагирате без паника. Веднага се освободете от всички неща, които носите и се опитайте да се задържите на повърхността. При  лавината, която  е прашна веднага при удара с въздушната вълна си  прикрийте главата във вътрешността на якето, за де се предпазите от запушване със сняг на носа и устата,което веднага би ви попречило да дишате. При  спирането на движението на снега, всеки един, който е под снега е нужно да установи положението, в което се намира. Огледайте се за мястото  където снегът свети, точно там е  повърхността към, която трябва да се насочите. Ако не можете по точи начин да се ориентирате, можете да плюете, гравитацията няма да ви излъже, съответно се опитайте да си прокопаете път на горе. При  близост до повърхността по- лесно  ще издълбаете отвор за дишане, а ако не може да го направите е  необходимо да се запази хладнокръвие и да се успокои дишането, с цел пестене на кислорода максимално дълго време. При попадане на лице в лавина трябва да се действа изключително експресно и  посредством радиовръзка или мобилен телефон се сигнализира. Организират се веднага група хора, които маркират мястото  където е видян за последен път.  Търси се лавиноспасителния шнур и ако той бъде забелязан, започва се да се копае в снега, докато се изкопаят и двата му края. При липса на този  шнур или потърпевшият не е намерен, завързан за него, се правят сонди от края на лавината по посока на падането, на около  70 см. по линията на правата. Всички събрани спасителите се нареждат в една редица и сондират  заедно в група  по общ сигнал. Целта е да се усети потърпевшия.  При падането на една лавина, то след минути може да се образува и друга на същото място. Почивката на планина е красива и приятна, но е важно да се внимава и да се имат предвид някои опасности. Ако службите съобщят за опасности от лавината, то е желателно да не излизате. При наличие на пожар и имате  ремонтиране на пожарогасители, на време, то опасността е малка и има къде да излезете, в гората под лавината е друго. Живейте и се забавлявайте, но не подценявайте природните стихии.

сряда, 15 октомври 2014 г.

Заблуди и истини за стволовите клетки




Заблуди и истини за стволовите клетки
По – голямата част от хората са чували и знаят за  ползите от стволовите клетки и това, че около тях има все още противоречия. Някои са против стволовите клетки, а  според учените, които и  доказват, показват, че  са най-доброто средство за лечение на множество заболявания.  Както се казва истината е някъде там. Нашето общество все още е подвластно на предразсъдъците си,  които са породени от липсата на по -  достоверна и напълно  леснодостъпна информация за смисъла от съхранението на такива стволови клетки. Почти не се говори за тях, а когато няма информираност е по – лесно  да се отрече. Имайки възможност да се възползваме от стволови клетки, защо да не го направим? Бихме ли загубили нещо?
Преди да се направи какъвто й да е избор е добре да има ясна представа за това какво представляват стволовите клетки. Те  са първичните клетки на човешкия организъм, които  се формират още през  3  до 5  ден от развитието на ембриона и от там вече се дава началото на всички тъкани и органи благодарение на тях.  Стволовите клетки съдържат цели  2 напълно  уникални способности. А именно   да се самовъзпроизвеждат и да се диференцират,което означава, да се променят в различни видове тъкани, органи та дори и в кости. Благодарение на тези свои способности и качества,  стволовите клетки действат като една ремонтна система на цялото  тяло и изследователите в медицината вярват, че носят пълният потенциал да успеят да  променят кардинално борбата с толкова тежки  болести. В нашето съвремие има създадена  и  стволовабанка, която не е една или две, където може да се съхраняват. Интересен факт, е, че  стволовите клетки от вашето бебе също така могат да бъдат приложени и за други членове от  семейството ви при нужда. Изисква се да има  наличие на родствена връзка като  майка, баща, на брат или сестра.  Нужно условие за приложението им  е да има  на тъканна съвместимост над 50 % между донора и реципиента.  Ако погледнем от това колко е вероятно да се използва през  целия живот на един човек собствени стволови клетки е 1:400, а от друг човек е 1:220.  Преди да започнем със своите предразсъдъци е важно да обмислим, кое е добре и каква е ползата от тях.

събота, 4 октомври 2014 г.

2 годишно момче излекувано от церебрална парализа със стволови клетки

Детето е оставено във вегетативно състояние още щом болестта е установена. Лекарите заявяват, че бъдещето му ще бъде мрачно, а шансовете за оцеляване минимални. Но германските лекари решават да извършат терапия със съхранени стволови клетки на детето от пъпната връв при раждането му и сега то може да ходи и говори както и да се усмихва! Тези резултати опровергават всякакви съмнения и противоречия за терапията със стволови клетки.
За първи път в медицинската история докторите постигат положителни резултати в терапията на церебрална парализа чрез стволови клетки. Само няколко седмици след като стволовите клетки са били инжектирани симптомите на момчето, което е било оставено във вегетативно състояние след инфаркт, се подобрява значително. А в рамките на няколко месеца момчето вече може да се движи и да говори. Благодарение на това, че родителите му са се възползвали от оферта за съхранение на стволовиклетки на изгодни цени, днес момчето има шанс да заживее нормален живот. В тяхната отчайваща ситуация родителите са започнали да търсят алтернативна терапия, която да може да помогне на тяхното малко момченце. Те се свързали с д-р Арне Йенсен, който водел новата терапия с надеждата да могат да използват замразената кръв от пъпна връв при раждането на момченцето за неговото излекуване.
Девет седмици след увреждането на мозъка на детето, лекарите прилагат подготвената кръв интервенозно. Те изследвали възстановяването на мозъчната дейност на втория, петия, дванадесетия, двадесет и четвъртия, тридесетия и четиридесетия месец от получаването на мозъчно увреждане. Обикновено шансовете за оцеляване след такова тежко увреждане на мозъка и продължителност повече от 25 минути на реанимация са 6 на 100. Месеци след мозъчното увреждане, оцелялото дете показва само минимални сигнали на съзнание. Прогнозите за лекуване на малкия пациент са били повече от безнадеждни, но само два месеца  след вливане на стволовите клетки симптомите се подобрили значително. Следващите няколко месеца детето се научило да произнася простички изречения и да се движи. В рамките на два месеца мускулната спастичност на момченцето намаляла значително и той вече бил в състояние да вижда, сяда, да се усмихва и да произнася думички. А след около 40 месеца след началото на терапията момчето можело да се храни самостоятелно, да тича с чужда помощ и да формира изречения от 4 думи. Разбира се на базата на тези резултати не може да се твърди на 100% каква е причината за възстановяването, но определено е трудно да обяснят тези забележителни резултати чрез симптоматично лечение по време на активната рехабилитация. При изследванията върху животни се вижда, че стволвоите клетки се придвижват до засегнатата мозъчна тъкан. А предишно изследване върху плъхове също показва, че стволвоите клетки от пъпна връв се придвижват до засегнатата зона в рамките на 24 часа от инжектирането. След този случай с две годишното момче, през март 2013г. в Корея 100 деца са били подложени на такава терапия с вливане на стволови клетки от пъпна връв при лечение на церебрална парализа и резултатите са положителни!